Tak obchodzili Dzień Niepodległości w Kościanie

Na kościańskim rynku w sobotę (11 listopada) odbyły się uroczystości z okazji 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Pierwszym punktem wydarzenia była msza święta w intencji Ojczyzny, która została odprawiona w kościele farnym. Następnie uczestnicy wzięli udział w uroczystościach patriotycznych na rynku.

W wydarzeniu uczestniczyli, m.in. : kompania honorowa 4. Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego z Czerwieńska, władze samorządowe miasta, gminy i powiatu, liczne poczty sztandarowe, mieszkańcy oraz rekonstruktorzy ze Stowarzyszenia Strzeleckiego i Historycznego im. Kościańskiej Rezerwy Skautowej, a także Orkiestra Dęta “Ton”, która zadbała o oprawę muzyczną. Natomiast hymn narodowy odśpiewał wraz z mieszkańcami Kościana chór „Muza” ze Szkoły Podstawowej nr 3 pod dyrekcją Izabeli Woźniak.

Burmistrz Piotr Ruszkiewicz podczas swojego przemówienia wspominał wydarzenia sprzed 105 lat i podkreślił ważną sentencję – wolność i niepodległość są nie tylko darem, ale i zobowiązaniem, że trzeba o nie dbać w codziennym życiu.

Patriotyzm wyraża się przecież także w pozornie drobnych działaniach. W rzetelnej pracy, płaceniu podatków, w trosce o środowisko naturalne. Im lepiej będziemy to robić, tym silniejsza będzie nasza ojczyzna. Mając tę myśl w sercach świętujmy dziś naszą niepodległość. Niech przepełnia nas duma z dokonań niepodległej Polski i radość z bycia razem. W dniu Narodowego Święta Niepodległości życzmy sobie i naszej ojczyźnie wszystkiego najlepszego. Niech Polska zawsze będzie krajem, który jednoczy i chroni swoich mieszkańców

– mówił Piotr Ruszkiewicz, burmistrz Kościana.

Następnie przedstawiciel 4. Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego uhonorował odznaką honorową pułku poprzedniego burmistrza Michała Jurgę za jego wieloletnią współpracę. Oficjalne delegacje złożyły kwiaty pod tablicami pamięci.

Po oficjalnej części każdy uczestnik mógł zwiedzać nowe ekspozycje w Muzeum Regionalnym im. dr. Henryka Florkowskiego oraz poczęstować się grochówką. Przygotowane przez Stowarzyszenie Historyczne i Strzeleckie im. Kościańskiej Rezerwy Skautowej dioramy historyczne, pokaz replik zabytkowych pojazdów i strzelnica również zaciekawiły mieszkańców.

źródło: https://ift.tt/BfdseHc

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *