Muzeum Regionalne w Kościanie z nowymi ekspozycjami

Muzeum Regionalne w Kościanie po czterech latach nieobecności w ratuszu znów wraca. Jak wyglądało oficjalne otwarcie?

W środę (8 listopada) nastąpiło oficjalne otwarcie nowych ekspozycji Muzeum Regionalnego im. dr. Henryka Florkowskiego. Inauguracja odbyła się w sali rycerskiej, gdzie otwarto wystawę historii ratusza, który wzniesiono 230 lat temu.

Podczas spotkania dyrektor Dariusz Kram wspomniał historię remontu zapoczątkowanego latem 2019 roku. Natomiast burmistrz Piotr Ruszkiewicz podziękował pracownikom placówki za przygotowanie przyciągających uwagę ekspozycji.

Podczas rewitalizacji płyty Rynku i ul. Wrocławskiej, przeprowadzono prace archeologiczne, dzięki którym muzeum wzbogaciło się o nowe eksponaty. Wszystkie wystawy przygotowano w nowych ciekawych aranżacjach. Myślę, że Państwa wrażenia będą dobre i będziecie przekazywać dalej, że warto zaglądać do Muzeum Regionalnego dra Henryka Florkowskiego

– powiedział Piotr Ruszkiewicz.

Burmistrz podczas przemowy podkreślił, że na remont ratusza pozyskano unijną dotację, ale prace w muzeum w całości sfinansował samorząd miasta Kościana (wydając na ten cel ponad pięćset tysięcy złotych). Uznał również, że jedną z najważniejszych zmian jakie zaszły w placówce to dostosowanie budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych. Jednymi z gości zwiedzającymi wystawę byli synowie patrona muzeum – profesor Andrzej Florkowski, przewodniczący Rady Muzeum oraz prof. Wojciech Florkowski, który na stałe mieszka w USA. Niespodziewanym punktem wydarzenia było przemówienie Jerzego Reicha, syna Ewerysta – maturzysty kościańskiego gimnazjum z roku 1931. Ponadto na ręce dyrektora przekazał pamiątki związane ze swoim ojcem i Kościanem.

Następnie po uroczystej części zaproszono wszystkich uczestników do zwiedzania wystaw mieszczących się na drugim i trzecim piętrze ratusza. Muzeum Regionalne im. dr. Henryka Florkowskiego na stałe otworzyło swoje podwoje w sobotę, 11 listopada.

źródło: https://ift.tt/vQZIVzS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *