Parking gminny na kościańskim rynku

Od 1 listopada mieszkańcy i turyści będą mogli korzystać z nowego parkingu gminnego na Rynku. Podajemy szczegóły dot. powstania parkingu.

Parking gminny został utworzony na mocy uchwały Rady Miejskiej Kościana nr XLIX/577/23 z 31 sierpnia br. Mieszkańcy Kościana będą mogli zacząć z niego korzystać już od 1 listopada, a opłaty będą pobierane od czwartku, 2 listopada. 

Parking będzie płatny:

  • od poniedziałku do piątku w godz. 9:00 – 18:00
  • w soboty, w godz. 9:00 – 13:00

Parking gminny nie należy do Strefy Płatnego Parkowania i nie można na nim używać biletów parkingowych SPP. Bilety za to można zakupić w parkometrze stojącym na rynku niedaleko od ratusza albo w aplikacji Mobilet.

Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków nie wyraził zgody na malowanie białych linii na granitowej powierzchni. Uniemożliwiło to włączenie parkingu do Strefy Płatnego Parkowania. Na obszarze kościańskiego rynku znajduje się jeden pas, po którym odbywa się ruch jednokierunkowy. Wyznaczone miejsca nie znajdują się w pobliżu dróg co oznacza, że parking gminny nie ma tych samych przepisów co w Strefie Płatnego Parkowania. Miejsca na parkingu nie muszą być oznaczone jednocześnie znakami pionowymi i poziomymi oraz nie ma ograniczeń w pobieraniu opłat w weekendy. 

Wysokość opłat ustalono Zarządzeniem nr 907/23 Burmistrza Miasta Kościana z 04.10.2023r, a są one takie same jak w strefie.

Opłaty za parking gminny:

  • min. opłata za parkowanie – 1,20 zł
  • 1 godz. parkowania – 2,40 zł
  • 2 godz. parkowania – 2,80 zł
  • 3 godz. parkowania – 3,30 zł
  • kolejne godz. – 2,40 zł

Na mapie kolor pomarańczowy oznacza miejsca postojowe, fioletowy – przebieg dróg, a a niebieska kropka – parkometr. 

X537 Praking Rynek 2.png.jpg.pagespeed.ic .re4wv451yv
fot. Urząd Miejski Kościana

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *