Podsumowano produkcję prądu przez kościańską oczyszczalnię

Minął już pierwszy miesiąc pracy instalacji kogeneracyjnej w Kościańskich Wodociągach. Budowę instalacji rozpoczęto i zakończono w roku 2023. Blisko 3 miliony złotych przeznaczono na inwestycję.

Podczas procesu oczyszczania ścieków uzyskiwany jest biogaz. Jego część była dotąd wykorzystywana do wytworzenia energii cieplnej na potrzeby procesu technologicznego oraz do ogrzewania wszystkich budynków oczyszczalni ścieków. Jednak nadmiar gazu musiał być wypalany więc postanowiono wykorzystać go inaczej i zacząć tworzyć energię elektryczną.

Przy obecnych kosztach energii elektrycznej nakłady zwrócą się w kilkanaście miesięcy. Dzięki kogeneracji i panelom fotowoltaicznym ilość kupowanej energii elektrycznej na potrzeby oczyszczalni ścieków spadnie o około połowę. Około pięćdziesiąt procent zapotrzebowania obiektu pokryją nasze odnawialne źródła energii

– mówił Dawid Borkowski, prezes miejskiej spółki Wodociągi Kościańskie.

Instalacja działa od miesiąca i wyprodukowała ponad 15000 kilowatogodzin energii elektrycznej. Zaprojektowała i wybudowała ją firma TEDOM Poland z Katowic. Na oficjalne podsumowanie tego etapu zaproszono burmistrza Piotra Ruszkiewicza jako przedstawiciela zgromadzenia wspólników spółki. Gmina Miejska Kościan posiada sto procent udziałów w spółce.

To kolejny, udany przykład wykorzystania w Kościanie odnawialnych źródeł energii. Spółka wodociągowa korzysta już z instalacji fotowoltaicznych, które w ciągu 25 lat mają wyprodukować ponad 2 tysiące megawatogodzin energii elektrycznej. Teraz dochodzi produkcja prądu z biogazu, który był odpadem technologicznym. Obniżamy w ten sposób koszty funkcjonowania i dbamy o środowisko naturalne

– powiedział burmistrz Piotr Ruszkiewicz.

źródło: Urząd Miejski Kościana

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *