Oficjalne podsumowanie kościańskiego projektu rewitalizacji

Poniedziałek (2 października) rozpoczął się spotkaniem burmistrza Kościana z marszałkiem województwa wielkopolskiego. Wspólnie omówili efekty realizacji projektu rewitalizacji ratusza, rynku i ul. Wrocławskiej.

Na spotkaniu, które odbyło się w ratuszu, obok burmistrza i marszałka, wzięli udział senator Wojciech Ziemniak, przedstawiciele samorządu powiatowego, miejskiego i gminnego, wykonawcy inwestycji, urzędnicy realizujący projekt oraz przedstawiciele mediów. Wydarzenie zaczęło się od wystąpienia burmistrza, który na początku wyjaśnił z jakimi problemami borykał się projekt, m.in. pandemia, która wydłużyła termin i podniosła koszty oraz rosyjska agresja na Ukrainę z powodu, której to inna firma musiała dokończyć prace. 

Pokonując piętrzące się problemy doprowadziliśmy dzieło do końca. Historyczne centrum i mieszczące się w nim instytucje stały się dostępne dla osób z niepełnosprawnościami. Ulica Wrocławska i Rynek zyskały nową nawierzchnię, nowe oświetlenie i ławki. Przed ratuszem stanęła fontanna, a wzdłuż wszystkich pierzei Rynku i na deptaku posadzono drzewa.

– mówił Piotr Ruszkiewicz.

Natomiast marszałek pogratulował ukończenia projektu oraz określił Kościan mianem pięknego miasta. Starosta Henryk Bartoszewski również zwrócił uwagę na trudności z jakimi miasto musiało się zmierzyć podczas realizacji projektu.

Po oficjalnych przemówieniach wszyscy obecni uczestnicy spotkania oddali hołd ośmiu Polakom rozstrzelanym 2 października 1939 roku przez niemieckiego okupanta. Upamiętniono ich minutą ciszy i złożono wiązanki kwiatów. Goście przeszli spacerem po rynku i deptaku oraz zwiedzili ratusz i nowe wystawy Muzeum Regionalnego. Planowane jest udostępnienie ratusza dla mieszkańców w połowie listopada po powrocie Urzędu Cywilnego do tego miejsca. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *