Przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju w Kościanie

Harcerze przekazali burmistrzowi Kościana Betlejemskie Światło Pokoju. Tradycja przekazania w Polsce sięga roku 1991.

Kościańscy harcerze przekazali burmistrzowi Betlejemskie Światło Pokoju w czwartek, 21 grudnia. Piotr Ruszkiewicz podziękował i życzył harcerzom radosnych Świąt Bożego Narodzenia. Ponadto wraz z życzeniami noworocznymi harcerze otrzymali miejskie kalendarze na rok 2024.

Historia Betlejemskiego Światła Pokoju

Po raz pierwszy Betlejemskie Światło Pokoju zostało zorganizowane w austriackim Linz, w roku 1986. Była to jednocześnie część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Przedsięwzięcie nosiło nazwę ,,Światło w ciemności”. Akcja propagowana była przez Austriackie Radio i Telewizję (ORF), a rok później austriaccy skauci objęli nad nią patronat.

Każdego roku ORF wybiera dziewczynkę lub chłopca, którzy mają odebrać Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Dalej Światło jest transportowane do Wiednia, gdzie podczas ekumenicznej uroczystości płomień jest przekazywany przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich. Harcerze niosący lampiony ze światłem m.in. do parafii, szkół, szpitali, urzędów i domów, dzielą się nie tylko radosną nowiną, ale również krzewią największe uniwersalne wartości braterstwa i pokoju.

Natomiast Związek Harcerstwa Polskiego zaczął organizować Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 roku.

źródło: http://koscian.pl/Burmistrz_Kosciana_otrzymal_od_harcerzy_Betlejemskie_Swiatlo_Pokoju_,19704.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *