Oddali hołd obywatelom Ziemi Kościańskiej

We wtorek (7 listopada) miała miejsce 84. rocznica rozstrzelania obywateli Ziemi Kościańskiej w parku miejskim.

Rok 1939, 7 listopada. To właśnie wtedy doszło do zbrodni na obywatelach Ziemi Kościańskiej. W parku miejskim Kościana pluton komanda specjalnego policji bezpieczeństwa w Poznaniu pod dowództwem SS-Sturmbannfuehrera Gerharda Flescha rozstrzelał 45 Polaków.

Ofiary pochowano w zbiorowej mogile na cmentarzu Krajowego Zakładu Psychiatrycznego w Kościanie. Następnie po wojnie ekshumowano zwłoki i złożono je w Mauzoleum na Nowym Cmentarzu Katolickim w Kościanie. W 1964 roku postawiono pomnik z tablicami upamiętniającymi na miejscu egzekucji na wniosek Powiatowej Rady Narodowej w Kościanie. Projekt pomniku wykonał Teodor Grześkowiak ze Świebodzina. Przez kolejne lata nastąpiło parę zmian związanych z pomnikiem, m.in. renowacja miejsca w roku 1992, czy zmiana miejsca w 2010 roku z terenu parku (przy cmentarzu sanatoryjnym) na skraj parku przy ul. Dąbrowskiego w Kościanie. Ponadto pomnik został na nowo wykonany przez Firmę Kamieniarską Granit-Mar.

W rocznicę rozstrzelania obywateli Ziemi Kościańskiej oddano hołd ofiarom zbrodni niemieckiej. Pod pomnikiem złożono wieńce i wiązanki, a także zapalono znicz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *