Debata dotycząca wprowadzenia Centrum Usług Społecznych w Śremie

W piątkowe popołudnie (15 września) w sali widowiskowej Muzeum Śremskiego odbyło się spotkanie dotyczące usług społecznych i tworzenia kompleksowej oferty usług. Udział w nim wzięli pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej, burmistrz Śremu, przedstawiciele samorządu, jednostek samorządowych, a także organizacji pozarządowych.

Głównym tematem piątkowego spotkania było przekształcenie Ośrodka Pomocy Społecznej w Centrum Usług Społecznych. Przypomnijmy, że Ośrodek Pomocy Społecznej formalnie przestanie istnieć wraz początkiem 2024 roku. Nie oznacza to jednak, że klienci ośrodka zostaną pozbawieni pomocy. Wręcz przeciwnie. Wraz z nowym rokiem zacznie funkcjonować Centrum Usług Społecznych.

Maria Świdurska, kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Śremie/fot. D. Górna

Za nową nazwą kryją się również nowe funkcje. W ramach CUS, każdy mieszkaniec gminy Śrem, bez względu na sytuację materialną, otrzyma niezbędne informacje o wszystkich usługach w gminie Śrem, również te dotyczące m.in. oferty Śremskiego Sportu i innych podmiotów gminy.

O Centrum Usług Społecznych, jako nowej formie integrującej funkcje społeczne w jednym miejscu, mówił burmistrz Adam Lewandowski.

Stworzymy kompleksową ofertę usług, dających zadowolenie wszystkim mieszkańcom. Jestem ogromnym entuzjastą tego przekształcenia i kibicuję temu pomysłowi. Mam nadzieję, że to przekształcenie zoptymalizuje szereg usług, które będziemy oferowali

– zapewniał burmistrz.
Centrum Usług Społecznych – o szczegółach na konferencji

Pierwsze ze spotkań dotyczących przekształcenia OPS w CUS odbyło się w połowie maja br. Konferencja miała na celu przybliżenie procesu przekształcenia Ośrodka Pomocy Społecznej w CUS, pokazanie systemu dobrych praktyk i wymianę doświadczeń. Podobnie było podczas piątkowego spotkania. Zaproszenie ponownie przyjął prof. Mariusz Kwiatkowski z Uniwersytetu Zielonogórskiego, który przedstawił projekt raportu z „Diagnozy potrzeb i potencjału w zakresie usług społecznych w gminie Śrem”.

Okazuje się, że podczas prowadzonego badania, mieszkańcy przyznali, że z chęcią skorzystają z dodatkowych usług oferowanych przez CUS, między innymi takich jak: złota rączka, taksówka dla seniora, pakiet programów zdrowotnych (dietetyk, kardiolog, diabetolog czy psychiatra), asystent osoby starszej czy pakiet usług dla dzieci ze specjalnymi potrzebami.

Prof. Mariusz Kwiatkowski z Uniwersytetu Zielonogórskiego/fot. D. Górna

Zdaniem profesora mieszkańcy gminy Śrem popierają ideę przekształcenia Ośrodka Pomocy Społecznej w Centrum Usług Społecznych. – Wśród głównych wniosków znajdziemy ten, mówiący o tym, że istnieje potrzeba zwiększania dostępu do specjalistycznych usług medycznych oraz do specjalistów z zakresu zdrowia psychicznego. Ponadto jestem przekonany, że CUS będzie miał w gminie Śrem dobrych partnerów – podkreślał prof. M. Kwiatkowski.

OPS przestanie istnieć! Co w zamian?

Dopełnieniem piątkowego wydarzenia była prezentacja innowacji społecznej – rehabilitacji poprzez nurkowanie. Była to oferta dla dzieci ze specjalnymi potrzebami, którą w minionych miesiącach wprowadził Ośrodek Pomocy Społecznej. O tym pomyśle opowiadał Krzysztof Trawiński, prezes zarządu Fundacji Krok po kroku HSA (handicapped scuba association).

Krzysztof Trawiński, prezes zarządu Fundacji Krok po kroku HSA/fot. D. Górna

Opracowaliśmy standardy rehabilitacji społecznej i ruchowej poprzez uprawianie sportu ekstremalnego. Doznania związane z nurkowaniem, sportem niedostępnym dla większości pełnosprawnych osób zapewniają poczucie wyjątkowości i dają szansę na przemianę życia

– zapewniał K. Trawiński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *