Dzisiaj w nocy zmieniamy czas z zimowego na letni

Dzisiejszej nocy, z 30 na 31 marca 2024 roku, o godzinie 2:00 przestawiamy zegarki na godzinę 3:00, przechodząc tym samym na czas letni. Oznacza to, że ,,śpimy godzinę krócej”, ale zyskujemy godzinę dłuższego dnia wieczorem.

Historia zmiany czasu

Idea zmiany czasu na letni sięga czasów starożytnego Rzymu, gdzie dostosowywano czas pracy do długości dnia słonecznego. Dopiero pod koniec XIX wieku koncepcja ta zyskała szersze zainteresowanie. W 1895 roku Benjamin Franklin, amerykański wynalazca i polityk, postulował przesunięcie zegarów o godzinę do przodu latem w celu oszczędzania energii na oświetlenie. W 1907 roku William Willett, brytyjski przedsiębiorca, opublikował broszurę promującą zmianę czasu jako sposób na zwiększenie czasu na rekreację. Pierwszym krajem, który wprowadził zmianę czasu na letni, były Niemcy w 1916 roku, motywując to oszczędnościami węgla podczas I Wojny Światowej. Wkrótce potem rozwiązanie to zostało zaadaptowane przez inne kraje Europy i Ameryki Północnej.

Zmiana czasu w Polsce

W Polsce zmiana czasu była wprowadzana kilkukrotnie:

  • W 1919 roku,
  • W latach 1946-1949,
  • W latach 1957-1964,
  • Od 1977 roku.

Do 1995 roku czas zimowy obowiązywał od ostatniej niedzieli września, a czas letni od ostatniej niedzieli marca. Od 1996 roku czas letni obowiązuje od ostatniej niedzieli marca do ostatniej niedzieli października.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *