Kościan pamięta. 105. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Zgodnie tradycją w dzień wybuchu Powstania Wielkopolskiego, czyli 27 grudnia odbyły się uroczystości patriotyczne. To już 105. rocznica.

Uroczystości patriotyczne odbyły się przy pomniku na Placu Jana Ignacego Paderewskiego. W uroczystości uczestniczyli m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych powiatu, miasta i gminy, delegacje i poczty sztandarowe kościańskich szkół i organizacji. Asystę honorową zapewnili harcerze i członkowie stowarzyszenia imienia Kościańskiej Rezerwy Skautowej.

Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego to wyjątkowe święto, symbolizujące niezłomność ducha, jedność narodu i chwalebne zwycięstwo nad uciskiem. To dzień, w którym z szacunkiem i wdzięcznością spoglądamy wstecz, na wydarzenia, które kształtowały losy naszej ojczyzny. (…) Bohaterowie tamtych dni, mężczyźni i kobiety, zjednoczeni w obronie wspólnego ideału, pokazali, że siła narodu tkwi w jedności i odwadze. Ich ofiara, poświęcenie oraz nieugięty duch to fundamenty, na których zbudowano współczesną Polskę 

– mówił burmistrz Piotr Ruszkiewicz podczas przemówienia.

Po złożeniu kwiatów pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich oficjalna uroczystość została przeniesiona na cmentarz parafialny (przy ul. Bączkowskiego). Odsłonięto tam plan cmentarza z zaznaczonymi mogiłami Powstańców Wielkopolskich. Należy nadmienić, że to już trzecia tego typu tablica. Powstała ona z inicjatywy Stowarzyszenia im. Kościańskiej Rezerwy Skautowej. Postawienie tablic na wszystkich kościańskich cmentarzach sfinansowały samorządy miasta, gminy i powiatu.

źródło: Urząd Miejski Kościana

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *