Tak było na kościańskim wykładzie o żurawiach

Mieszkańcy Kościana i okolic z ciekawością słuchali wykładu Towarzystwa Miłośników Ziemi Kościańskiej pt. ,,Żurawie w okolicach Kościana’’ we wtorek (31 października). To nie pierwszy taki wykład w Kościanie.

W Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Adama Tomaszewskiego w Kościanie odbył się wykład Towarzystwa Miłośników Ziemi Kościańskiej dot. żurawi, które są w naszej okolicy. Prelekcję wygłosił Zdzisław Witkowski. Warto podkreślić, że w 2016 roku kiedy omawiano ciekawostki przyrodnicze Ziemi Kościańskiej również wspomniano żurawie oraz inne gatunki ptaków. 

W Polsce żuraw to ptak, który żyje w starorzeczach, na bagnach, we wrzosowiskach czy torfowiskach. Natomiast zimą opuszcza nasz kraj, ale jako jeden z pierwszych wraca do niego wiosną (najczęściej od połowy lutego do połowy marca) na lato. Żurawie potrafią dożyć ok. 25 lat. 

Uczestnicy wykładu dowiedzieli się również wiele na temat wyglądu żurawi, m.in. ich wysokość, rozpiętość skrzydeł czy upierzenia. Bardzo interesujący okazał się ich taniec – ukłony, podskoki i wachlowanie skrzydłami. Podczas tańca wydają również częste i głośne dźwięki nazywane też trąbieniem czy klangorem.

Żurawie w powiecie kościańskim najczęściej widoczne są w rejonie Łęgu Obrzańskiego, nad Południowym Kanałem Obry, w rejonie wsi Parsko – Karmin – Gniewowo – Gryżyna, w rejonie zbiornika retencyjnego Wonieść, w rejonie Nacławia – Nielęgowa.

Przełomowym okresem okazał się 2015/2016 kiedy spora część żurawi nie odleciała na zimę, ale została w kraju, w tym także na Ziemi Kościańskiej. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *