Kościan pamięta! 84. rocznica rozstrzelania mieszkańców miasta i okolic

84 lata temu na kościańskim rynku doszło do egzekucji dokonanej przez Niemców. Mieszkańcy Kościana spotkali się w poniedziałek (23 października) by upamiętnić ofiary niemieckiej zbrodni.

W 84. rocznicę zbrodni niemieckiej, przedstawiciele władz miejskich złożyli kwiaty i zapalili znicze pod ścianą straceń, gdzie znajduje się tablica upamiętniająca ofiary. Burmistrz Piotr Ruszkiewicz i Przewodniczący Rady Miejskiej Kościana Dawid Olejniczak wyrazili swój szacunek i pamięć o pomordowanych.

Operacja ,,Tannenberg’’ została przeprowadzona od 1 września do 20 listopada 1939 roku na ziemiach polskich przez niemieckie grupy operacyjne Einsatzgruppen. Była to jedna z pierwszych zaplanowanych na masową skalę eksterminacji w okresie II wojny światowej. Jej zadaniem była likwidacja polskich elit społecznych, które znalazły się na tzw. listach proskrypcyjnych w większości przed wybuchem wojny. 

W poniedziałek, 2 października 1939 roku, w Kościanie doszło do tragicznego wydarzenia. Niemieccy okupanci rozstrzelali ośmiu polskich obywateli, którzy byli uznani za wrogów Rzeszy. Drugą egzekucję przeprowadzono w poniedziałek, 23 października 1939 roku. Zginęło wtedy 18 Polaków. Ich ciała pogrzebano w masowej mogile na byłym cmentarzu żydowskim. Kolejna egzekucja miała miejsce 7 listopada i zabito wówczas 45 Polaków, a ich ciała złożono w zbiorowej mogile na cmentarzu zakładu psychiatrycznego.

Byli to ludzie z różnych środowisk i zawodów, ale łączyła ich miłość do ojczyzny. Ich śmierć była jednym z wielu aktów terroru i represji, jakich doświadczyła Polska podczas II wojny światowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *